یک روز در رودبار جنوب

#هوالعادل
توی پرانتز: نهایتا دوتا خیابان پایین تر یا سر اولین میدان نزدیک خانه از #میوه_فروشی محله هندوانه و پیاز و سیر و گوجه و مرکبات را در پاکت پلاستیکی ضدعفونی شده و تمیز گذاشته کارت می‌کشیم و با کلی غرزدن از مثلا گرانی میوه، یا خستگی پیاده‌روی نهایتا ۲۰۰ متری برمی‌گردیم تا #یلدا #سالروزازدواج #جشن_تولد و… را در فضای گرم و خوش خانه وخانواده برگزار می‌کنیم.
#سیل_جنوب_کرمان را در چند پاراگراف خلاصه می‌کنم:
انبوهی از کشاورزی مردم این منطقه زیر گل و لای #سیل مدفون شده و بخشی از آن هم به نوعی دیگر از بین رفته است؛ بخش عمده‌ای از مسیر جاده‌های دسترسی به روستاهای اطراف مسدود شده و خانه‌های بسیاری از مردم این منطقه خراب شده و حال جمع قابل توجهی از کارگرانی که مایحتاجشان را از پول میوه‌چینی تهیه می‌کنند تعریفی ندارد.
پس از اینکه درددل #خوبیار_سابکی سرطایفه‌ی #سابکی ها و اربابانی مثل ایشان را که هکتارها زمین کشاورزی‌شان از بیت رفته، بشنویم، تازه باید برویم سراغ درد عمیق‌تر کارگران و مردم عادی این منطقه که فقط از راه کارگری امرار معاش می‌کنند.
اینجا #رودبار است سرزمین ده‌ها رودخانه‌ی عظیم و پرتلاطم. بله گناه سیل به گردن کسی نیست؛ اما نبودن تدابیر پیشگیرانه و کوتاهی مدیریت بحران مناسب پس از آن، دست‌کاری طبیعت در طول سال‌های متمادی و حالا حواله کردن مسوولیت‌ها به یکدیگر، به یقین گناهی نابخشودنی‌ست.
مردم این منطقه سیل‌‌بند می‌خواهند، پیمانکار دلسوز می‌خواهند، کارفرمای قدر می‌خواهند، ناظرعالی می‌خواهند و دستانی که دست این قشر زحمتکش را بگیرد، بفشارد، ببوسد و یاری‌شان کند.
#جنوب مردم خونگرمی دارد که گاهی دل‌شان به یک احوال پرسی صمیمی خوش است و پیش پای آدم خوش اخلاق گوسفند هم ذبح می‌کنند؛ پس بدانیم اگر به داد دلشان برسیم و کاری برایشان بکنیم چه خواهند کرد.
یادمان باشد که باز هم یلدا و شب عید فرا می‌رسد و ما شهرنشین‌ها هندوانه می‌خواهیم.
یاحق.

#محمدعلی_عرب_نژاد
چهارم اردیبهشت ۹۹

پ.ن:
🔸ماموریت اداری به #زهکلوت از توابع #شهرستان_رودبار به اتفاق همکار عزیز جناب مهندس مولایی از همکاران #استانداری_کرمان
🔸از لطف عزیزان همراه بویژه آقای دکتر ساردویی معاونت سیاسی #فرمانداری_رودبار و پذیرایی، آقای #خوبیارسابکی و همراهی سایر عزیزان متشکرم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

انصراف به نفع دو پیشکسوت

“هوالحق” صبح امروز پس از شش سال فعالیت و عضویت در کانون مداحان و شاعران آیینی استان کرمان(دوره سوم و طولانی ترین دوره) ضمن مراجعه به سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان کرمان انصراف کتبی خود را به نفع دو تن از اساتید عزیزم ...

پخش زنده شعر خوانی از اینستاگرام

به گالری پدربزرگ شهرستان بردسیر دعوتم… و شما هم دعوتید تا لحظاتی را در فضای مجازی شاعری کنیم. ممنون که حضور خواهید داشت. محمدعلی عرب نژاد سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۹ ساعت ۲۱ 🔹 پخش مستقیم از صفحه اینستاگرامی زیر:  

تشکر از نقد و برسی استاد کاووس سلاجقه بر یک غزل

هوالعالم جناب آقای استاد کاووس سلاجقه با سلام و عرض ادب فراوان پس از خواندن متن یادداشت بسیار ادیبانه و عالمانه و پر از لطف شما در ذیل غزلی کوتاه و ناقص از بنده لازم دیدم به عنوان شاگردی کوچک از ابراز ...